Eğitim Kurumu   ( 2141 )   في الكتب   ( 1659 )   في المؤلفين   ( 4831 )  
في المجلات   ( 786 )   في المكتبات   ( 151 )   في المدن   ( 182 )  
في المقالات   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
مجموع عدد الزوار
9129104
مجموع عدد الاعضاء 1490
Online Üye 0
Kitap Arama

Konu Arama
انواع الكتب
   المخطوطات    المطبوعات
   الرسائل الجامعية    الكتب الألكترونية
   الكتب المترجمة

الكتب النادرة
Riyadul Muhtar Miratül Mikat vel edvar maa Mecmuatil-eşkal
Gazi Ahmed Muhtar Paşa
 تفاصيل
Lezzetul Ayş bi Cemi Turuk Hadisi el Eimme min Kureyş
İbn Hacer el Askalani
 تفاصيل
Faslul Hıtab fi ispati Tahrifi Kitabi Rabbil Erbab
el Mirza Hüseyn en Nuri et Tabersi
 تفاصيل
Gazalide Din Devlet İlişkisi
Nurullah Karakaş
 تفاصيل
1 - 2 -

Minyeli Abdullah

 تفاصيل حول الكتاب رقم الكتاب : K- 44  
اسم المؤلف العلم لغة الكتاب نوع الكتاب
Hekimoğlu İsmail Roman Türkçe
الموضوع أنواع قيد هذا الكتاب
  Baskı -  
ناشر الكتاب شارح الكتاب مختصر الكتاب مترجم الكتاب محقق الكتاب
       
Kitap No: 44 عدد الزيارة : 16161 الإبلاغ عن خطأ التوصية
   للمؤلف الكتب الكتب الألكترونية المقالات الكتب فيه المقالات حوله  
   للكتاب الترجمة الشروح المختصرات الحواشي الزيول المقالات المؤلفة حوله

الكتب للمؤلف
# اسم الكتاب
1 Minyeli Abdullah

الكتب الالكترونية للمؤلف
# اسم الكتاب

المقالات للمؤلف
# اسم المقالة

الكتب المؤلفة للتعريف بالمؤلف
# اسم الكتاب

المقالات للتعريف بالمؤلف
# اسم المقالة

ترجمات الكتاب
# اسم الكتاب

شروح الكتاب
# اسم الكتاب

مختصرات الكتاب
# اسم الكتاب

حواشي الكتاب
# اسم الكتاب

زيول الكتاب
# اسم الكتاب

المقالات المؤلفة حول الكتاب
# اسم المقالة
1 Minyeli Abdullah ve Düşüncemdeki Yeri

ملخص

Minyeli  Abdullah (Özeti)

Abdullah Mısır`ın  Minye ilçesinde doğar. Babasını okula başlamadan evvel kaybeder. Annesi onu tarlada çalışarak okutur. Abdullah ilkokulu başarılı bir şekilde bitirir.ortaokulu aynı derecede okumaya devam eder. Fakat ortaokul son sınıfta  tarih öğretmeni ile kavga eder ve okuldan ayrılmak zorunda kalır. Daha sonra bir işe girerek çalışır. Annesi buna çok üzülür. Çünkü annesi Abdullah’ın memur olmasını istiyordu. Abdullah daha sonra Kahire’ye çalışmaya gider. Orada çalıştığı arkadaşlar vasıtasıyla konferanslar ve sohbetlere giderek İslamiyet'i tanır. İslami mecmualar alarak İslamiyet'i öğrenmeye çalışır. Askere gider. Orada boş bulduğu vakitlerde İngilizcesini geliştirir. Askerden sonra ortaokulu ve liseyi dışarıdan bitirir. Devlet su işlerinde memur olarak işe girer. Bu arada İslami mecmualar okumaya devam eder.
            O zamanlardaki Mısır yaşamı onun hiç hoşuna gitmez. Yönetimdeki Kral Faruk batı yanlısıdır. Bu yüzden Mısır’ın her yerinde batılı bir yaşam hüküm sürmektedir. Batılı bir yaşamın gelmesiyle barlar, meyhaneler, genelevler yaygın bir şekilde açılmış, insanlardaki kişilik değişikliği, güvensizlik ve devlet içerisindeki rüşvet almış başını gidiyordu. Abdullah da bu durum karşısında İslamiyet'i daha iyi bir şekilde öğrenip çevresindekilere anlatmaya başlar. Bunun için evinde sohbetler düzenler. Bu sohbetlerin birinde polisler evini basar kendisini ve arkadaşlarını tutuklarlar. Hapse atılır. Ailesi dağılır ve karısı Abdullah’ı boşamak zorunda kalır. Çünkü ailesine Kral Faruk bizi de hapse attırır korkusuyla akrabaları yardım etmez. Abdullah idamla yargılanır ve hücreye atılır. Uzun süre orada kalır ve eziyete maruz kalır. Daha sonra azılı katillerin, hırsızların ve yankesicilerin bulunduğu bir hapishaneye gönderilir. Oradaki hapisler aldığı cezadan ötürü ona iyi davranırlar. Ona hoca gözüyle bakarlar.Abdullah da onlara İslamiyet'i, doğruluğu ve sevgiyi anlatır.
            Abdullah sayesinde hapishanelerde kavga ve olaylar olmaz. Bundan hapishane müdürü de memnun olur. Bu arada General Necip bir askeri darbe ile Kral Faruk’u yönetimden indirir. Ve yönetimi ele geçirir. Daha sonra Kral Faruk’a karşı olan hapisler tahliye edilir. Bunlar içinde Abdullah da vardır. Abdullah hapisten çıkınca annesinin yanına gider.Annesi onu görünce donup kalır ve olduğu yerde vefat eder. Cenazesi başkaları tarafından kaldırılır. Daha sonra Abdullah kendisini kimsenin tanıyamayacağı bir yere İskenderiye’ye gider. Ve orada hamallık yapmaya başlar. Kazandığı parayla fakir bir çocuğu okutur ve karşılığında ona İslami mecmualar okutarak islamı öğrenmesini sağlar. Günlerini böyle geçirir. Yıllar sonra yine böyle bir hamallık yaparken hanımının ve oğlunun bavulunu taşır. Fakat onlar Abdullah’ı tanımaz. Abdullah’ın hamallık yaparak okuttuğu Kimyager Halit üniversite de asistanlık yaparken öğrencilerine Abdullah’ın hayatını anlatır. Halit anlattıktan sonra Bilal ağlar. Halit sorar. Bunun üzerine Bilal anlattığı kişinin babasının olduğunu söyler. Abdullah bu vesileyle ailesiyle tekrar buluşur. Hanımıyla tekrar evlenir. Abdullah’ın oğlu Bilal’da kendisini yetiştirmiş İslamiyeti öğrenmiştir.
            O sıralarda general Necip yerini Albay Abdünnasır’a bırakmıştır. Abdullah’ın avukatı ve hapisteyken kendisini yargılayan hakim tarafından Abdullah’ın hayatını Abdünnasır’a anlatılır. Abdünnasır da Abdullah’ı Kahire Emniyet Müdürlüğüne atanır. Abdullah bu vazifeyi kabul etmez ama çevresindekilerin baskısıyla kabul eder. Abdullah’ın Emniyet Müdürü olduğu zamanda Kahire de suç oranlarında azalma ve asayiş sağlanır.Bir milletvekilinin oğlu hırsızlık yapar. Yakalanınca hapse atılır. Fakat milletvekili Abdünnasır’ın yakın dostudur. Milletvekili bu yakınlığı kullanarak oğlunu hapisten çıkarır. Abdullah bu duruma karşı görevinden istifa eder.
            Abdullah tekrar eski hayatına geri döner. Abdullah çevresindeki Müslümanların sermayesinin toplayıp büyük bir şirket kurmalarını gelirleriyle islama hizmet etmelerini ister. Ve şirket yönetimi hakkında araştırma yapmak için Amerika’ya gider. Daha sonra Abdullah Müslümanları uyarmak amacıyla sohbetler ve konferanslar düzenlemeye başlar. Bu konferanslar ve sohbetleri oğlu Bilal’la sürdürür. Kendisine komünistler tarafından ölüm tehditleri gelir. Fakat o buna aldırmaz ve konferanslarına devam eder. Böyle bir konferansın birinde kendisi konuşmasını yaptıktan sonra oğlu Bilal konuşmasını yapmaya başlar. Fakat konuşmasının ortasında bir kavga ve arbede çıkar.Bu arbede ve kavga sırasında bir silah sesi duyulur. Ve Bilal bir komünistin silahından çıkan bir mermiyle şehit olur. Abdullah tutuklanarak hapishaneye gönderilir. Yönetim bir bir bu bahaneyle bir çok müslüman tutuklanır. Suçlular komünistler olmasına rağmen. Daha sonra Abdullah suçsuz bulunarak serbest bırakılır. Fakat bu Abdullah’ın içinde derin bir üzüntü bırakır.
            Abdullah bir zamanlar Osmanlının egemenliğinde bulunan Balkan devletlerini, Türkiye ve Ortadoğu’daki Müslümanların yaşamlarını görmek ve oradaki kutsal yerleri gezmek amacıyla gider. Fakat oradaki yaşayan Müslümanların yaşamlarının da Mısır’daki gibi değiştiğini görür. Abdullah Mısır’a döndüğünde yine islamiyeti her gittiği yerde anlatıyordu. Çevresindeki insanların sorunlarına çözüm buluyordu. O sıralarda Mısır ile İsrail arasında savaş başlar. Abdullah ve arkadaşları savaşa gönüllü olarak katılırlar. Çünkü içlerinde Allah rızası için şehit olma aşkı vardı. Ve sonunda da bu amaçlarına ulaştılar.

 


طبعات الكتاب

مخطوطات الكتاب

الرسائل الجامعية  

Kitaba ait Multi Medialar
# Media Adı
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Muhammed Ender / 9.02.2008Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...