E─čitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   K├╝t├╝phanelerde   ( 151 )   ┼×ehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 895 )  
Hit
9129104
├ťye 1490
Online ├ťye 0

H├╝nkar K├Âpr├╝s├╝

 E─čitim Kurumu Detay─▒ No : E- 2142  
Kurucusu Kurulu┼č Tarihi E─čitim Dili ┼×ehir / ├ťlke
Saraybosna /
├ľzellik T├╝r├╝
K├Âpr├╝  K├Âpr├╝ 
Adres Web
,
       
Kurum No: 2142 Hit : 6368 Hata Bildirimi Tavsiye Et

   Kuruma ait Dergileri K├╝t├╝phaneleri Fak├╝lteleri ├ťniversitesi ─░lgili Kurumlar Tezler


E─čitim Kurumuna ait Dergiler

E─čitim Kurumuna ait K├╝t├╝phaneler

E─čitim Kurumuna Ait Akademik Birimler

Universite 

ilgili kurumlar 

E─čitim Kurumuna ait Tezler

├ľzeti

Hakk─▒nda Bilgi

Hünkâr Köprüsü
 
Saraybosna'da tahminen XV. yüzy─▒l ortalar─▒nda yap─▒lan ve günümüzde izi kalmayan köprü.
Saraybosna'da ┼čehrin merkezinden akan Malaçka ─▒rma─č─▒n─▒n üstündeki yedi köprüden biri olup Türkçe ad─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒ olan Careva ─×uprija ismiyle de tan─▒n─▒yordu. Ekrem Hakk─▒ Ayverdi Yugoslavya'daki Türk eserleriyle ilgili makalesinde 858 (1454) y─▒l─▒nda sancak beyi olan ─░shak Beyzade îsâ Bey'in burada ve Üsküp'te birçok hayrat─▒ bulundu─čunu belirterek Hünkâr Camii ile Malaçka üzerinde bir köprünün banisi oldu─čunu kaydetmektedir. Buna göre Hünkâr Köprüsü XV. yüzy─▒l ortalar─▒na aittir. Ayverdi'nin Bosna'daki eserlere dair kitab─▒nda köprünün îsâ Bey yerine ─░shak Bey taraf─▒ndan 1462 senelerinde yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ bildirmesi bir zühul eseri olmal─▒d─▒r. Ayverdi, "Fâtih Sultan Mehmed'in nâm─▒ âlîsine nisbeten bu isim verilmi┼čtir" cümlesiyle köprüye ad─▒ verilen hünkâr─▒n kimli─čini de aç─▒klam─▒┼čt─▒r. Ancak baz─▒ Bo┼čnak ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒ bu hükümdar─▒n Kanunî Sultan Süleyman olabilece─čini kaydederler.
1619'dak─░ bir sel bask─▒n─▒nda zarar gören köprü Hac─▒ Hüseyin adl─▒ bir ki┼či taraf─▒ndan tamir ettirilmi┼čtir. 1029 (1620) y─▒l─▒nda yap─▒lan bu onar─▒ma dair biri be┼č, di─čeri alt─▒ beyitlik iki ayr─▒ tarih manzumesi Bosnal─▒ Nergisî Mehmed Efendi, tek beyitlik bir tarih de Hatif mahlasli bir ┼čair taraf─▒ndan yaz─▒lm─▒┼čt─▒r.  Bu tamirden dolay─▒ köprü Hac─▒ Hüseyin Köprüsü diye de an─▒lmaktad─▒r. Evliya Çelebi, 1070 (165960) y─▒l─▒ndaki seyahatinde Bosna'ya u─čray─▒nca Malaçka akarsuyu üzerinde bulunan yedi köprünün en ba┼č─▒nda Hünkâr Köprüsü'nü, "Alçak ise de boyu gayet uzundur, uzunlu─ču iki yüz elli ad─▒md─▒r" cümlesiyle anlat─▒r. Hünkâr Köprüsü XVIII. yüzy─▒l sonlar─▒nda tekrar harap oldu─čundan 1207 (179293) y─▒l─▒nda Hac─▒ Be┼čli Mustafa A─ča ad─▒nda bir ki┼či taraf─▒ndan tamir ettirilmi┼čtir. Bu onar─▒m─▒ bildiren ve halen Saraybosna Müzesi'nde bulunan ta'lik hatla yaz─▒lm─▒┼č iki kitabe vard─▒r. Bunlardan birinin metni ┼čöyledir: "Cisri Hünkâriyye'yi hedm etti mâ Derakab elHâcî Be┼čli pek metîn  Yapt─▒r─▒p ┼×evki dedi târihini Âfetinden saklaya raûf âmin, sene 1207". Cûdî mahlasl─▒ bir ┼čair taraf─▒ndan yaz─▒lan dört beyitlik ikinci kitabede de ta┼čk─▒n yüzünden köprünün harap oldu─ču ve Hac─▒ Be┼čli Mustafa A─ča'n─▒n himmetiyle yapt─▒r─▒ld─▒─č─▒ bildirilir. Bu tamirle ilgili olarak ┼×evkî ayr─▒ca iki beyitlik bir tarih manzumesi kaleme alm─▒┼čt─▒r.
Ad─▒ bilinmeyen bir Frans─▒z, 16 May─▒s20 Haziran 1807 tarihleri aras─▒nda gerçekle┼čtirdi─či, Bosna'dan ─░stanbul'a kadar uzanan seyahatinin raporunda Saraybosna'da Malaçka suyu üstündeki çok zarif oldu─čunu belirtti─či köprünün bir resmini yaz─▒s─▒na ilâve etmi┼čtir. Paris'te bulunan bu yazman─▒n asl─▒ görülemedi─činden resmin Hünkâr KÖprüsü'ne aidiyeti tam olarak tesbit edilememi┼čtir. Ayr─▒ca H. A. Daniel taraf─▒ndan yay─▒mlanan bir eserde köprünün 1888 y─▒l─▒ civar─▒ndaki durumunu gösteren bir gravür yer almaktad─▒r. Bu gravürde dört kemeri görünen köprü asl─▒nda ─░ki ucunda birer gözü daha olmas─▒ gereken bir yap─▒d─▒r. Fakat zamanla bu gözler dolmu┼č ve üzerlerine evler yap─▒lm─▒┼č olmal─▒d─▒r. XIX. yüzy─▒l─▒n sonlar─▒na ait bir foto─črafta ise bu evlerin ortadan kalkt─▒─č─▒ görülmektedir. En uçtaki gözün yan─▒nda bir sel yaran bulunmas─▒ bundan sonra bir kemerin daha olmas─▒na i┼čaret say─▒labilir. Ortadaki iki geni┼č aç─▒kl─▒kt─▒ kemerin aras─▒nda be┼č konsola oturan ç─▒k─▒nt─▒ halindeki bir kitabe kö┼čkünün varl─▒─č─▒ farkedilmektedir. XIX. yüzy─▒l─▒n sonlar─▒na gelinceye kadar Türk mimarisine ait özelliklerini koruyan Hünkâr Köprüsü, nehir yata─č─▒n─▒n ─▒slah çal─▒┼čmalar─▒ s─▒ras─▒nda (1897) bütünüyle ortadan kald─▒r─▒larak yerine yayvan tek kemerli çok geni┼č aç─▒kl─▒─č─▒ olan modern bir köprü yap─▒lm─▒┼čt─▒r.

 


Kadrosu

Mezunlar─▒

Fihrist 
Kullan─▒c─▒ Yorumlar─▒

! Yorum yazabilmeniz i├žin ├╝ye olmal─▒s─▒n─▒z.
├ťyelik i├žin l├╝tfen sayfan─▒n ├╝st k─▒sm─▒nda yer alan"├ťye Giri┼č | ├╝ye ol" linkine t─▒klay─▒n─▒z.

Kay─▒t Ekleyen / Eklenme Tarihi
S├╝meyye Abaci / 22.03.2016Eski Eserler


Eski Eserler K├╝t├╝phanesine Ho┼čgeldiniz!

Hesap ─░┼člemleri

├ťye de─čil misiniz? ├ťye olun!

Eski Eserlere ├╝ye olarak, k├╝t├╝phanenimiz ve eserlerimiz hakk─▒nda payla┼č─▒mlardan hesab─▒n─▒z ├╝zerinden faydalabilirsiniz...