E─čitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   K├╝t├╝phanelerde   ( 151 )   ┼×ehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 895 )  
Hit
9129104
├ťye 1490
Online ├ťye 0

Horozlu Han

 E─čitim Kurumu Detay─▒ No : E- 2140  
Kurucusu Kurulu┼č Tarihi E─čitim Dili ┼×ehir / ├ťlke
1246/1249 Konya / T├╝rkiye
├ľzellik T├╝r├╝
Kervansaray  Kas─▒r/Saray/K├Â┼čk/Kervansaray 
Adres Web
,
       
Kurum No: 2140 Hit : 5853 Hata Bildirimi Tavsiye Et

   Kuruma ait Dergileri K├╝t├╝phaneleri Fak├╝lteleri ├ťniversitesi ─░lgili Kurumlar Tezler


E─čitim Kurumuna ait Dergiler

E─čitim Kurumuna ait K├╝t├╝phaneler

E─čitim Kurumuna Ait Akademik Birimler

Universite 

ilgili kurumlar 

E─čitim Kurumuna ait Tezler

├ľzeti

Hakk─▒nda Bilgi

Horozlu Han

Konya yak─▒n─▒nda Selçuklu dönemine ait kervansaray.
┼×ehrin kuzeyinde yer alan Ruzbe Ovas─▒ mevkiinde ve Konya Ak┼čehir karayolunun 200 m. solunda bulunmaktad─▒r; hemen önünden demiryolu geçer. Yap─▒, eski kervan yolu üzerindeki Konya'ya en yak─▒n (7 km. kadar) konaklama yeri olmas─▒ndan dolay─▒ önem ta┼č─▒r.
Taçkap─▒ giri┼č aç─▒kl─▒─č─▒n─▒n üstüne yerle┼čtirilen üç dilimli mermer kitabe ta┼č─▒ yaz─▒s─▒zd─▒r. Han─▒n ilk defa Ahmed Eflâkî'nin Menâ/cibti târihîn'inde Rûzbih (Rûzbe) Han─▒ ┼čeklinde rastlanan isminin önce Irûzbe'ye, sonra Orozlu'ya ve daha sonra da Horozlu'ya dönü┼čtü─čü kabul edilmektedir. Eflâkî'nin kulland─▒─č─▒ isme göre han─▒n banisinin, kendisinden bir as─▒r önce ya┼čayan Sultan II. G─▒yâseddin Keyhusrev'in (1237/1246) câmedâr─▒ ve II. ─░zzeddin Keykâvus'un atabeyi Emîr Esedüddin Rûzbe olmas─▒ gerekir. Bu zat─▒n Konya'da günümüze ula┼čmayan bir medrese ve bir de hankah yapt─▒rd─▒─č─▒ bilinmektedir. Bu durumda kervansaray─▒n di─čerleriyle birlikte Esedüddin Rûzbe'ye atabeylik verilmesinden öldürülmesine kadar geçen k─▒sa sürede, yani 1246/1249 y─▒llar─▒ aras─▒nda yapt─▒r─▒ld─▒─č─▒ ve belki kitabesinin de bu yüzden yaz─▒lamad─▒─č─▒ ileri sürülebilir.
Uzun bir süre harabe durumunda kalan han 1956'da onar─▒lm─▒┼č, 1971 y─▒l─▒nda da Vak─▒flar Genel Müdürlü─čü taraf─▒ndan rölövesi ç─▒kar─▒larak restore edilmi┼čtir; halen bak─▒ml─▒ bir durumdad─▒r. Yap─▒ 26,70 x 25,50 m. boyutlar─▒nda kareye yak─▒n dikdörtgen planl─▒d─▒r ve bugünkü görüntüsüyle avlusuz kapal─▒ tip kervansaraylara örnek te┼čkil etmektedir. Taçkap─▒ do─ču duvar─▒n─▒n ortas─▒ndad─▒r ve cepheden öne, çat─▒ seviyesinden yukar─▒ ta┼čk─▒n yap─▒lmas─▒ sebebiyle âbidevî bir görünüm sergilemektedir. Kademeli silmelerle çerçevelenen giri┼č bas─▒k kemerlidir ve yuvarlak kemerli derin bir ni┼č içine al─▒nm─▒┼čt─▒r. Kap─▒n─▒n yanlar─▒nda kemerlere destek veriyormu┼č izlenimi b─▒rakan yüksek kaideli ve bezemesiz ba┼čl─▒kl─▒ iki ince sütun bulunmaktad─▒r; mihrabiyeler çeyrek kubbe ┼čeklinde kavsaralara sahiptir.
Yap─▒n─▒n içi, her s─▒rada dörder adet olmak üzere dört s─▒ra paye ile kap─▒ya dik gelecek ┼čekilde uzunlu─čuna be┼č sahna ayr─▒lm─▒┼čt─▒r. Orta sahn─▒ boylamas─▒na kaburgal─▒ bir be┼čik tonoz, di─čerlerini ise enlemesine düz be┼čik tonozlar örtmektedir. Giri┼č ekseni üzerindeki sahn─▒n ortas─▒na rastlayan kare mekân─▒n üzerine pandantiflerle geçi┼či sa─članan yüksek kasnakl─▒ küçük bir kubbe, onun üzerine de d─▒┼č örtü olarak bas─▒k sekizgen piramit ┼čeklinde kur┼čunlu bir külah oturtulmu┼č ve kasna─č─▒n─▒n d─▒┼č yüzü çift renkli ta┼člarla kaplan─▒p her kenar─▒na birer mazgal aç─▒lm─▒┼čt─▒r. Binan─▒n kuzey ve güney yan duvarlar─▒nda da içeriye ─▒┼č─▒─č─▒n girdi─či dörder mazgal bulunmaktad─▒r. 1.30 m. kal─▒nl─▒─č─▒ndaki duvarlar yukar─▒ ta┼čk─▒n a─č─▒r payandalarla desteklenmi┼č olup yap─▒ya bir kale görünümü vermektedir. Az miktarda dev┼čirme malzemenin kullan─▒ld─▒─č─▒ duvarlar─▒n iç ve d─▒┼č yüzleri düzgün kesilmi┼č beyaz Gödene ta┼č─▒. K─▒rm─▒z─▒ms─▒ Sille ta┼č─▒ ve aç─▒k mavimsi ta┼člarla örülmü┼č, aralara harçla peki┼čtirilmi┼č moloz dolgu yap─▒lm─▒┼čt─▒r.
Han─▒n, taçkap─▒s─▒ndaki zarif sütunçeler ve kavsara tonozunu ba─člayan ku┼čatma kemerinin kö┼čeliklerindeki gülbezekler d─▒┼č─▒nda süslemesi yoktur. Mihrabiye Kavsaralan ─░le gülbezeklerin ─░┼člemeleri tamamlanmam─▒┼č gibidir. Bu durum di─čer baz─▒ süslemelerin de tasarland─▒─č─▒n─▒, fakat yap─▒lmas─▒n─▒n bo┼č b─▒rak─▒lan kitabenin yaz─▒lmas─▒ gibi gerçekle┼čtirilemedi─čini dü┼čündürmektedir; ayn─▒ durumu avlu için de söylemek mümkündür. Yap─▒n─▒n içinde paye, kemer ve duvarlar─▒n de─či┼čik yerlerine kaz─▒nm─▒┼č çe┼čitli ta┼čç─▒ i┼čaretlerine rastlan─▒r.

 


Kadrosu

Mezunlar─▒

Fihrist 
Kullan─▒c─▒ Yorumlar─▒

! Yorum yazabilmeniz i├žin ├╝ye olmal─▒s─▒n─▒z.
├ťyelik i├žin l├╝tfen sayfan─▒n ├╝st k─▒sm─▒nda yer alan"├ťye Giri┼č | ├╝ye ol" linkine t─▒klay─▒n─▒z.

Kay─▒t Ekleyen / Eklenme Tarihi
S├╝meyye Abaci / 22.03.2016Eski Eserler


Eski Eserler K├╝t├╝phanesine Ho┼čgeldiniz!

Hesap ─░┼člemleri

├ťye de─čil misiniz? ├ťye olun!

Eski Eserlere ├╝ye olarak, k├╝t├╝phanenimiz ve eserlerimiz hakk─▒nda payla┼č─▒mlardan hesab─▒n─▒z ├╝zerinden faydalabilirsiniz...