E─čitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   K├╝t├╝phanelerde   ( 151 )   ┼×ehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 895 )  
Hit
9129104
├ťye 1490
Online ├ťye 0

H─▒rbet├╝l Minye

 E─čitim Kurumu Detay─▒ No : E- 2139  
Kurucusu Kurulu┼č Tarihi E─čitim Dili ┼×ehir / ├ťlke
1939 Taberiye / ─░srail
├ľzellik T├╝r├╝
Kasr  Kas─▒r/Saray/K├Â┼čk/Kervansaray 
Adres Web
,
       
Kurum No: 2139 Hit : 5873 Hata Bildirimi Tavsiye Et

   Kuruma ait Dergileri K├╝t├╝phaneleri Fak├╝lteleri ├ťniversitesi ─░lgili Kurumlar Tezler


E─čitim Kurumuna ait Dergiler

E─čitim Kurumuna ait K├╝t├╝phaneler

E─čitim Kurumuna Ait Akademik Birimler

Universite 

ilgili kurumlar 

E─čitim Kurumuna ait Tezler

├ľzeti

Hakk─▒nda Bilgi

H─▒rbetü'l Minye

Emevî kas─▒rlar─▒n─▒n erken örneklerinden biri.

Günümüzde ─░srail s─▒n─▒rlar─▒ içinde kalan Taberiye gölünün kuzeybat─▒stndad─▒r. Yap─▒n─▒n toprak alt─▒nda kalan k─▒s─▒mlar─▒ 1932, 1936 1939 ve 1939 y─▒llar─▒nda üç ayr─▒ ilim heyeti taraf─▒ndan yürütülen arkeolojik kaz─▒larla ortaya ç─▒kar─▒lm─▒┼č ve binan─▒n tamamlanmadan kullan─▒ld─▒─č─▒ anla┼č─▒lm─▒┼čt─▒r. Kesin in┼ča tarihi tesbit edilememekte, daha sonraki bir onar─▒m s─▒ras─▒nda ana giri┼čte dev┼čirme malzeme olarak kullan─▒lan bir kitabeden hareketle 1. Velîd devrinde (705/715) yap─▒lm─▒┼č olabilece─či tahmin edilmektedir. Öte yandan bütün Emevî devri boyunca kullan─▒ld─▒─č─▒ anla┼č─▒lan binan─▒n Ortaça─č'da Minye veya Aynü Minyetü Hi┼čâm ad─▒yla tan─▒nd─▒─č─▒ bilinmekte ve bu durum. Halife Hi┼čâm b. Abdülmelik'le de (724/743) aras─▒nda münasebet kuruldu─čunu göstermektedir. Kaz─▒larda ele geçen buluntular, binan─▒n muhtemelen kervansaray olarak Memlükler devrinde de kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ ortaya ç─▒karm─▒┼čt─▒r.
Merkezî bir aç─▒k avlu etraf─▒na s─▒ralanm─▒┼č de─či┼čik bölümlerden olu┼čan 66.40 x 73 x 72.30 m. boyutlar─▒ndaki bina d─▒┼č yüzden, kö┼čelere yerle┼čtirilen yuvarlak kulelerle ve kuzey, güney ve bat─▒ cephelerinin orta k─▒s─▒mlar─▒na yap─▒lan yar─▒m kulelerle tahkim edilmi┼čtir. 1,40 m. kal─▒nl─▒─č─▒nda ve kuvvetli ihtimalle mazgall─▒ olan duvarlar bazalt bir taban üzerine kireç ta┼č─▒ndan yap─▒lm─▒┼čt─▒r; yakla┼č─▒k 4.SO m. yükseklikteki baz─▒ k─▒s─▒mlar─▒ halen ayaktad─▒r.
H─▒rbetü'lMinye, plan ┼čemas─▒ ve iç te┼čkilât─▒ itibariyle di─čer Emevî kas─▒rlar─▒ndan daha basit ve sade bir mimariye sahiptir. Burada kar┼č─▒la┼č─▒lan baz─▒ mimari Özelliklerin ve iç te┼čkilât─▒n ba┼čka binalarda de─či┼čik ve geli┼čtirilmi┼č biçimlerde kullan─▒ld─▒─č─▒ görülmekte, buradan bu binan─▒n di─čerlerinden daha eski oldu─ču ve onlara örnek te┼čkil etti─či anla┼č─▒lmaktad─▒r. Binan─▒n onu di─čer Emevî kas─▒rlar─▒ndan ay─▒ran en önemli ve farkl─▒ taraf─▒ ana giri┼č k─▒sm─▒d─▒r. Do─ču cephesinin ortas─▒nda yer alan ve kar┼č─▒dan bak─▒ld─▒─č─▒nda büyük bir yuvarlak kule görünümü veren elips biçiminde plana sahip bu bölüm, içeride binadan 3,70 m. d─▒┼čar─▒ ta┼čm─▒┼č ve pandantifler üzerinde yükselen, korni┼čler ve rozetlerle süslü bir kubbeyle örtülmü┼č 6 mz'lik bir kapal─▒ mekân meydana getirmektedir. Kubbeli bir eyvan ┼čeklinde düzenlenen bu mekân, kuzey ve güneyinde yer alan apsisvari ni┼člerle yanlara do─čru geni┼čletilmi┼čtir. Bu bölümden 11.50 m. uzunlu─čundaki bir antreyle avluya geçilmektedir.
Yap─▒lan arkeolojik çal─▒┼čmalarla, bina plan─▒n─▒n merkezini te┼čkil eden avlunun etraf─▒nda bir revak─▒n bulundu─ču tesbit edilmi┼čtir. Bu revak─▒n arkas─▒nda de─či┼čik Ölçülerde çe┼čitli bölümler yer almakta, bunlardan kuzeyde bulunanlar─▒n daha çok gündelik hayata, güneydekilerin ─░se resmî tören ve kabullere tahsis edildi─či anla┼č─▒lmaktad─▒r. Güneydo─ču kö┼česinde yer alan 13.10 x 19,42 m. ölçülerindeki mekân mesciddir. Üç yatay neften te┼čekkül etmi┼č ana plan─▒yla bu mescid büyük Emevî camilerine benzer bir düzene sahiptir. Biri avluya, biri do─črudan bina d─▒┼č─▒na, biri de biti┼či─čindeki salona aç─▒lan üç kap─▒s─▒ vard─▒r. Güneyde, mescidin biti┼či─čindeki salonun yan─▒nda yer alan ve di─čer taraf─▒nda çe┼čitli bölümler bulunan 20 me'lik merkezî salonun resmî kabuller için olmas─▒ muhtemeldir. Avludan üç kap─▒yla girilen bu büyük salon yanlardakiler dar. ortadaki geni┼č üç dikey neften meydana gelmi┼čtir. Caminin tezyinat─▒n─▒n sade olmas─▒na kar┼č─▒l─▒k bu salonla ona ba─članan ve bat─▒ yönünü kaplayan bölümlerin çok zengin ve gösteri┼čli biçimde bezendikleri görülmektedir. Arkeolojik çal─▒┼čmalarla ortaya konan sonuçlara göre alt k─▒s─▒mlar─▒ mermer kaplama olan duvarlar ve zemin zengin mozaiklerle süslüdür. Di─čer bir önemli Emevî kasr─▒ olan H─▒rbetü'lmefcer'inkilerle birlikte bu zemin mozaikleri, Helenistik tesirler ta┼č─▒yan ve erken ─░slâm sanat─▒n─▒n tekâmülünü gösteren en önemli tezyini elemanlar aras─▒nda yer almaktad─▒r. Geometrik motiflerin hâkim oldu─ču bu muhte┼čem mozaiklerin dokuma ve hal─▒ sanatlar─▒yla irtibat halinde bulunmas─▒, hatta hal─▒lar─▒ taklit etmesi özellikle dikkat çekicidir. Bu durum, göçebe Arap anlay─▒┼č ve zevkiyle ┼čehirli yeni hayat tarz─▒n─▒n birbirine intibak edi┼čini gösteren güzel bir örnektir. En zengin zemin mozaiklerinin, avlunun bat─▒s─▒na gelen merkezî bir oda ile ona ba─čl─▒ olan bölümlerde yer ald─▒─č─▒ görülmekte ve bu durum, bat─▒ taraf─▒ndaki odalar─▒n bina te┼čkilât─▒nda büyük bir önem ta┼č─▒d─▒─č─▒n─▒ göstermektedir. Bina yak─▒nlar─▒nda bir de hamam kal─▒nt─▒s─▒na rastlanm─▒┼čt─▒r.

 


Kadrosu

Mezunlar─▒

Fihrist 
Kullan─▒c─▒ Yorumlar─▒

! Yorum yazabilmeniz i├žin ├╝ye olmal─▒s─▒n─▒z.
├ťyelik i├žin l├╝tfen sayfan─▒n ├╝st k─▒sm─▒nda yer alan"├ťye Giri┼č | ├╝ye ol" linkine t─▒klay─▒n─▒z.

Kay─▒t Ekleyen / Eklenme Tarihi
S├╝meyye Abaci / 22.03.2016Eski Eserler


Eski Eserler K├╝t├╝phanesine Ho┼čgeldiniz!

Hesap ─░┼člemleri

├ťye de─čil misiniz? ├ťye olun!

Eski Eserlere ├╝ye olarak, k├╝t├╝phanenimiz ve eserlerimiz hakk─▒nda payla┼č─▒mlardan hesab─▒n─▒z ├╝zerinden faydalabilirsiniz...