Eğitim Kurumu   ( 2141 )   في الكتب   ( 1659 )   في المؤلفين   ( 4831 )  
في المجلات   ( 786 )   في المكتبات   ( 151 )   في المدن   ( 182 )  
في المقالات   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
مجموع عدد الزوار
9129104
مجموع عدد الاعضاء 1490
Online Üye 0

Cem Vakfı Yenibosna Cemevi

 تفاصيل حول المؤسسة التعليمية رقم الكتاب : E- 1999  
مؤسسها تاريخ التاسيس لغة الدراسة المدينة / البلد
İstanbul /
تخصصات النوع
  Cemevleri 
العنوان الموقع
,
       
Kurum No: 1999 عدد الزيارة : 4354 الإبلاغ عن خطأ التوصية

   Kuruma ait المجلات مكتباتها الكلية الجامعة/الكلية الفروع التابعة للمؤسسة الرسائل الجامعية


مجلاتها

مكتباتها

كلياتها

Universite 

ilgili kurumlar 

الرسائل الجامعية للمؤسسة

ملخص

معلومات عامة

Cem Vakfı Yenibosna Cemevi

Yenibosna Cemevi, Cem Vakfı tarafından kurulan ilk cemevidir.
Vakfın merkezi ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı da cemevi ile aynı binada bulunmaktadır. İstanbul genelinde katılımın en yüksek olduğu cemevlerinden biri olan Yenibosna Cemevi‟nde, ilk dönemlerde aynı zamanda Alevi İslam Din Hizmetleri BaŞkanı olan Ali Rıza Uğurlu Dede cemleri yürütmüştür. Her hafta Perşembe günleri yapılan cemlere ek olarak, Cem Vakfı‟nın yeni cem evlerinin açılışı vb. vesileler ile büyük spor salonlarında, siyasi partilerin önde gelen isimlerinin de bulunduğu ve yüzlerce kiŞinin katıldığı cemler yapılmıştır. Bu cemlerde dede ve zakir sayısı oldukça fazla olabilmektedir. Ancak cemler Ali Rıza Uğurlu tarafından yönetilir, secde duaları ise farklı dedeler tarafından verilir. Ayrıca Alevi-BektaŞi felsefesine inanç ve ibadet ritüelleri açısından yakın görülen Mevlevi seması da beş-altı semazen tarafından bir Alevi semahı ezgisiyle, semahçıların da katılımıyla birlikte dönülür. Kimi zaman yöresel kıyafetleriyle Hubyar kültürüne mensup kiŞiler de cemde bulunur ve kültürlerine has bir semahı dönerler. Bu tür cemlerde Aleviler‟in müziğinin önde gelen isimleri tarafından minik dinletiler de verilmektedir. Bazı kayıtlarda zakir topluluğunun arasında renk sazlar da görmek mümkündür.
Perşembe akşamları rutin olarak yapılan cemler ise daha sade bir görüntüye sahiptir ve çoğunlukla Cem Vakfı‟nın yayın organı olan Cem Tv‟den yayınlanmaktadır. Son beŞ yıldır bu cemler Ali Yüce tarafından yürütülmektedir. “Ali Yüce, 1974 Ordu doğumlu ve Sarı Saltuk Ocağı‟na bağlıdır. Cem Vakfı‟ndaki görevine başlamadan önce tekstil ve insan kaynakları gibi bölümlerde çalışmıştır. Alevi İslam Din Hizmetleri tarafından verilen dedelik kurslarında öğretici olarak da görev yapmaktadır.” (Yüce, 2009)
Cemlere katılım oldukça yüksektir ve cem yapılan mekân da bu oranda bir geniŞliğe sahiptir. Dede ve zakir sayısı cemevi açılıŞlarında yapılan cemlere göre daha azdır. Semahlar on iki hizmet sahipleri ile birlikte halkın da katılımıyla dönülebilmektedir. Zakirler değiŞebildiği için okunan eserlerde de farklılık görmek mümkündür. Bazen aynı sözler farklı ezgilerle okunur. Ya da belli baŞlı tevhid ve duvazlar aynı kalsa bile onlara ek olarak farklı örnekler verilebilmektedir.
AŞağıda ritüel çizelgesi sunulan cem, 23/04/2009 tarihinde Perşembe akşamı yapılmıştır. Tür olarak „birlik cemi‟dir ve Ali Yüce tarafından yürütülmüştür. Cemde zakirlik görevi, kurum bünyesinde verilen zakirlik kurslarından yetişen Volkan Yılmazer tarafından yapılmıştır. On iki hizmet, genç insanlar tarafından yerine getirilmiştir. Fakat Miraçlama‟ya bağlı dönülen „Kırklar Semahı‟nda halkın da katılımı sebebi ile yaş ortalaması artmıŞtır. Cemde bir duvaz, dört tevhid söylenmiş, Çerağ Deyişi‟ne de yer verilmiş ve bir de istek semahı dönülmüştür. Kısa kesmek kaygısı taşınmamış ve cem ortalama iki saat sürmüştür.


الهيئة

الخريجون

Fihrist 
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Sümeyye Abaci / 12.10.2014Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...