Eğitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   Kütüphanelerde   ( 151 )   Şehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
Üye 1490
Online Üye 0
Kütüphane Arama

Şehirler
aa
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Amman
Amsterdam
Ankara
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Bağdat
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Berlin
Bilecik
Bingöl
Birmingham
Bitlis
Bolu
Bonn
Boş
Brüksel
Buhara
Burdur
Bursa
Cambridge
Colchester
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edinburgh
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Florida
Frankfurt
Gaziantep
Giresun
Girit
Gümülcine ( Komotini )
Gümüşhane
Hakkari
Halep
Hanya (Hania)
Hatay
Heidelberg
Herat
Iğdır
Isparta
İbadan
İskeçe (Xanthi)
İslamabad
İslimye (Sliven)
İstahr
İstanbul
İstolni Belgrad
İzmir
Jaunpur
Kahire
Kahramanmaraş
Kalküta
Kamerun
Kampala
Kandehar
Kandiye
Kanije
Kanpur
Karabük
Karachi
Karaman
Kars
Kashan
Kastamonu
Kaşgar
Katar
Katif (Qatif)
Kavala
Kayseri
Kefe
Kerek
Kerkük
Kesriye
Keş
Kınnesrin
Kıran Köyü
Kırıkkale
Kırım
Kırklareli
Kırşehir
Kili
Kilis
Kocaeli
Konya
Köln
Kuala Lumpur
Kurtuba
Küba
Kütahya
Leeds
Lefke
Lefkoşa
Leicester
Liverpool
Londra
Malabar
Malaka
Malatya
Maleka
Manchester
Manisa
Marakeş
Mardin
Masavva
Maskat
Medine
Medinetüzzehra
Mekke
Meriye
Mersin
Moldova
Moritanya
Muğla
Musul
Muş
Nevşehir
New Haven
Niğde
Ordu
Osmaniye
Oş (Osh)
Oxford
Paris
Peç (Pecs)
Philadelphia
Razgrad
Riyad
Rize
Rotterdam
Sakarya
Samsun
Saray
Saraybosna
Segedin
Selanik
Serez
Siirt
Silistre
Simnan
Sinop
Sivas
Şam (Dımeşk)
Şanlıurfa
Şırnak
Taberiye
Tahran
Taşkent
Tebriz
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Tus
Usturumca
Uşak
Ürdün
Üsküp
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
ZürihBüyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müze Ve Kütüphanesi

 Dergi Detayı Dergi No : D-  
Kütüphane Türü Sahibi / Kurucusu Kurum Tipi Kuruluş Tarihi
Halk, Devlet Kurumu 1913
Ülke / Şehir Uzmanlık Alanları
Türkiye / Konya   Yazmalar, Süreli Yayınlar, Matbuat  
Kataloglama Türü Çalışma Saatleri
Dewey Sınıflandırma sistemi
Haftanın her günü 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
       
Kütüphane No: 52 Hit : 10390 Hata Bildirimi Tavsiye Et

Hakkında Bilgi

Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müze Ve Kütüphanesi

 

Müze ve kütüphanenin kurucusu olan Ahmet  Rasih  İzzet Koyunoğlu, hayatını 1913 yılından itibaren kurmağa başladığı müze ve  kütüphanesini  daha  da  zenginleştirip, güzelleştirmekle geçirdi.

Dünyanın ünlü müze ve kütüphaneleri arasında yer alan bu özel eserini, 4 Temmuz 1973 tarihinde, Konya Belediyesi'ne hibe etti.

A. R. İzzet Koyunoğlu'nun evi koruma altına alınıp, çevresi istimlâk edilerek, 3433 m2lik bu geniş alanda, bugünkü modern binası inşa edildi.

Bütün müze ve kütüphanesi buraya taşınarak, modern anlayışla düzenlenip, "Konya  Büyükşehir Belediyesi  A. R. İzzet Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi"  adıyla, 2 Şubat 1984 tarihinde açıldı.

Müze iki ana katta, çeşitli bölümlerden meydana gelmiştir

Avlu; Binanın dört tarafını kuşatan avlu, bahçe görünümündedir. Bu yeşil ortam  içerisinde insan, hayvan büst, stel ve heykelleri; mezartaşları,  şahideler;  çeşitli dönemlere ait taş ve mermer kitabeler; değirmen taşları, lahitler, pişmiş topraktan yapılmış eşyalar  yer almıştır.

Konya Evi; Batı  avludadır. A. R. İzzet Koyunoğlu'nun evidir. İki katlı, mabeynli, cumbalı; biri altta, ikisi üst katta olmak üzere üç odalı kargir yapıdır. Avlusunda  mutfak, ocakbaşı, tandır, fırın ve  hariciyesi vardı.

XIX. yüzyıl sivil mimari örneği olan bu ev,  Koyunoğlu'nun vasiyeti üzerine  aslına uygun olarak bakım ve onarımı yapılarak koruma altına alınmıştır. Bir "Konya Evi" olarak  döşenmiştir.

Müzede;

Etnoğrafik: 4.158

Arkeolojik: 2.909

Sikke: 4.251

Kütüphane: 26.840

Toplam: 38.158 eser bulunmaktadır.

Müze ve kütüphaneye eser ve eşya alımına, tasnif ve tertip işlemlerine devam edilmektedir.

Kütüphane A.R. İzzet Koyunoğlu'nun büyük emek, gayret ve fedakârlıklarla temin ettiği yazma ve basılı eserlerden oluşmuştur. Dünyaca ünlü bu kütüphanede, değişik konularda eşi ve benzeri olmayan (ünik) yazmaların yanı sıra, nâdir nüshalar, ender eserler büyük kıymet  taşırlar.  Kâğıt, hat, minyatür, tezhip, tezyinat, cilt ve ciltbend  sanatları açısından da son derecede önemli  çeşitli dillerdeki bu eserler, yerli ve yabancı   araştırmacıların alâkasını çekmektedir. Yazma eserlerin kataloğu, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanmıştır. Kütüphanede bulunan yazma eserler toplamı 4.468'dir. Bu eserlerin 2112'si Türkçe, 2060'ı Arapça, 296'sı Farsçadır.

Anadolu Medeniyetleri Bölümü; Anadolu'da yaşamış toplum ve kültürlere ait eserler bu kattadır. Araştırma ve kazılarla ortaya çıkarılan çeşitli arkeolojik ve kültürel materyaller, kronolojik olarak sergilenmiştir.

İslâm öncesi ve İslami dönemlere ait  paralar, sikkeler, kaymeler, T.C.  Merkez  Bankası'nın tam emisyon banknotları, modern müzecilik anlayışına uygun olarak ziyaretçilere sunulmuştur. Burada, M.Ö. 9-7 binli yıllara ait eserler; Eski Tunç Çağı, Hitit, Friglerin el ve ev eşyaları; Emevi, Abbasi, Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait birbirinden kıymetli materyaller de yer almıştır.

Etnoğrafya Bölümü; Türk-İslâm kültür, sanat ve medeniyetinin kıymetli materyalleri olan, çoğu halk sanatlarının nefis örnekleri, burada sergilenmiştir. Yüzyıllar boyunca el ve ev eşyası olarak günlük yaşantıda kullanılmış bu seçkin  objeler arasında kadın ve erkek kıyafetleri, halı, kilim, cicim, sumak, kese, çorap, mendil, yağlık, peşgir, kumaş gibi dokumalar; ok, yay, kılınç ve ateşli silahlar vitrinlenmiştir.

Mezhep, tarikat ve fikri akımlara ait eşyalar, son derece ilgi çekicidirler. Ney, kudüm, bender, ud, saz gibi musîki âletleri; mıhlama, nakış, oya, gergef işleri; yatak, yorgan ve oda takımları seyredenleri, uzun zaman tünelinde dünden bugüne taşırlar.

Mühürler, tesbihler; hokka, kahve, tütün, hamam takımları; zarif asa, baston ve şemsiyeler; antika saatler, pusulalar, kıble-nümalar; buhurdanlıklar, nargileler, mangallar, kahve değirmenleri; vazolar, kandiller, gaz lâmbaları, şamdamlar; çekmeceler, masalar, rahleler;  süs ve mücevher kutuları, aynalar, taraklar; porselen çini, seramik, kristal, cam eşyalar, panolar, zevraklar; ağaç, taş ve metal oyma, kakma ve kesme işleri, telkâriler; kemik, fildişi, sedef, inci, mercan kakmalı, güzel ev ve mutfak eşyaları;  takılar, süs malzemeleri;  Nimet Uzluk, Lütfi F. Tuncel' in bağışladığı değerli el işleri, oyalar, nakışlar da burada teşhir edilmektedir.

Arşiv Bölümü; Çeşitli yazma ve basılı belgeler;  gazete, dergi koleksiyonları, kupürler, kartpostal  ve  fotoğraf albümleri,  taş  plâklar burada  koruma altındadır. İdari ve teknik bürolar da bu kattadır.

Hat Salonu; Doğudaki büyük salon Hat eserlerine ayrılmıştır. Çeşitli ekollere, dönemlere, usluplara, türlere ait birbirinden güzel hüsn-i  hat  (Calligraphie)  örnekleri duvar ve vitrinleri süslemektedir. İsmail Zühdü,  Rakım, Hafız Osman,  İmad, Aziz, Mustafa  İzzet, Şefik, Sami, Yesari, Yesari-zâde gibi daha birçok ünlü hattatın şaheserleri, meraklılarına göz ve gönül ziyafeti sunmaktadır.

Minyatür, resim, ebrû, âhar, tezhip, katı', cilt sanatlarından nefis örnekler mühürler, yağlı boya tablolar, fermanlar, beratlar, hat bölümüne ayrı bir değer kazandırmıştır.

Bu katta ilmi toplantılar için düzenlenmiş 150 kişilik modern bir de salon vardır.

Tabiat Tarihi Bölümü; Çeşitli çağlara ait fosiller, silisler, taşlaşmış deniz hayvanları ve ürünleri; volkan bombası, taş, metal ve cam kalıntılar, eşyalar bu bölümdedir. MTA ve Etibank gibi kuruluşların araştırma ve kazılarda elde ettiği mineraller, vitrinlerdedir. Avcılar tarafından armağan edilen av hayvanları, çeşitli kuşlar, doldurulmuş  örnekleriyle bu bölümde yer almaktadır.


Materyaller
Toplam Kitap Adedi Yazma Matbu Harita CD
26.840 4.468
Diğer Bilgiler Dergi Gazete Minyatür Resim
 
  Gravür Fotoğraf Fermanlar Tezler
 

Kolleksiyonlar

İletişim Bilgileri
Adres Topraklık, Kerimdede Çeşme Mahallesi, Kerimler Caddesi, No:25, 42020 Karatay/Konya
Telefon 0332 351 18 57
0332 350 44 55
0332 235 46 00
Faks
Web www.konya.bel.tr/koyunoğlu
www.koyunoglumuzesi.gov.tr
e-mail koyunoglu@konya.bel.tr

Fihrist
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Nurgül Çepni / 18.1.2009Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...