Eğitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   Kütüphanelerde   ( 151 )   Şehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
Üye 1490
Online Üye 0

Avrupa Müslümanları Kültürevi (KUDEM)

 Eğitim Kurumu Detayı No : E- 1916  
Kurucusu Kuruluş Tarihi Eğitim Dili Şehir / Ülke
Berlin /
Özellik Türü
  İslam Araştırmaları Merkezleri 
Adres Web
, http://www.kudem.com/index.php/tr/
       
Kurum No: 1916 Hit : 2225 Hata Bildirimi Tavsiye Et

   Kuruma ait Dergileri Kütüphaneleri Fakülteleri Üniversitesi İlgili Kurumlar Tezler


Eğitim Kurumuna ait Dergiler

Eğitim Kurumuna ait Kütüphaneler

Eğitim Kurumuna Ait Akademik Birimler

Universite 

ilgili kurumlar 

Eğitim Kurumuna ait Tezler

Özeti

Hakkında Bilgi

Avrupa Müslümanları Kültürevi (KUDEM)

23.05.2004 tarihinde, kamuya hizmet etmek için Almanya’nın Mannheim şehrinin mûtena bir semtinde, yaklaşık 5 dönümlük bir arsa satın alınarak, üzerindeki binalar tamamen modern bir şekilde restore edilmek suretiyle dernek statüsünde kurulmuştur.  “İnsanların en hayırlısı, insanlığa faydalı olandır” ilkesini kendisine şiar edinen KUDEM, özelde, içerisinde bulunduğu topluma, genelde ise insanlığa ilim, irfan, kültür ve sanatın evrensel kapılarını İslâm zaviyesinden aralayarak yeniden tanıtmayı gaye edinmiştir. İçinde yaşadığımız zaman ve mekânın, özellikle de kendileriyle iç içe yaşadığımız, bire bir muhatap olduğumuz Batı toplumunun kendisine özgü şartları göz önünde bulundurulduğunda, böylesi ilim, irfan, kültür ve sanata dayalı çalışmaların ne derece elzem olduğu aşikârdır.
 
KUDEM, öncelikle Batı toplumunda yaşayan insanımıza, kendimize ait paha biçilmez ulvî değerlerimizin ilim, irfan, kültür ve sanat perspektifinden aktarılması, genç nesillerin bu değerlerle yetiştirilerek insanlığa ve ona hizmetekazandırılması, bunun da içinde yaşadığı topluma, zemin ve mekana uygun bir formda tanıtılması ihtiyacını ve derdini zihninde ve yüreğinde hisseden, ilme, irfana, kültüre ve sanata gönül vermiş, Avrupa’da yaşayan disiplinli ve sevdalı bir grub akademisyen, iş adamı ve üniversite öğrencilerinin içinde bulunduğu çekirdek bir kadro tarafından kurulmuştur.
 
KUDEM, Türkiye’den Avrupa’ya çeşitli amaçlarla göç eden insanımızın ilim, irfan, kültür ve sanat temelleri üzerinden Avrupa toplumuyla kurduğu sağlam, evrensel bir köprüdür; yaşadığı topluma sosyo-kültürel uyum ve katkı, dinler ve kültürlerarası diyalog alanlarında gerekli olan donanım için vazgeçilmez bir platformdur.
 
İçinde bulunduğumuz toplumun fertleri olarak hedefimiz, insanlığın evrensel değerlerini önceleyerek, toplumsal barışa katkı sağlamak, ilim, irfan, kültür, sanat ve yüksek ahlâk değerlerini teşvik ederek toplumsal huzuru desteklemektir. Bizler bu yüksek hedefleri, ortak geleceğimizin teminatı olan genç nesillerin gönüllerine yerleştirmeyi, kendilerini geliştirebilecekleri zemini hazırlamayı kendimize mühim bir görev addetmekteyiz.
Bütün bunların yanı sıra KUDEM, zihin ve gönül birlikteliğinin, ademoğluna huzurun kapısını aralayacağına inanmaktadır. Bu birliktelik, sadece zamanın ruhunu zihninde veya sanatında yakalayarak, ötelere geçmeye namzet yektalar için değil, aynı zamanda göğsünde kalp taşıyan herkes içindir. Bu birlikteliğin yakalanmasını, kişinin her iki alemde de huzur ve saadeti için gerekli gören KUDEM, bunu gercekleştirmede de Kur’an ve Sünnet süzgecinden damıtılarak bizlere ulaşan, ihlas, ihsan, aşk, hizmet, tevhid ve kulluk gibi temel değerler üzerinde yükselen, hurafelerden uzak, ilmîliğin esas olduğu, istikamete dayalı TASAVVUF anlayışını benimsemektedir.
 
Avrupa Müslümanları Kültürevi (KUDEM)’in gerek yurt içinde gerekse yurt dışında hiçbir kurum, kuruluş ve organizasyonla bağlantısı yoktur. KUDEM, kendisine şiar edindiği bilimsel, kültürel, sanatsal, ahlâkî ölçü ve değerlerin ışığında, özelde Avrupa’da yaşayan insanımıza, genelde ise -bünyesinden çıkaracağı, ilmi, irfanı, kültürü ve sanatı, kısacası insanı önceleyen diğer kurum ve kuruluşlarla-, kıyamete değin insanlığa, Yaratan’dan ötürü sevdalı bır şekilde hizmet etmeyi, kendisine ilke ve dert edinen BAĞIMSIZ bir kuruluştur.


Kadrosu

Mezunları

Fihrist 
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Muhammed Ender / 5.1.2014Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...