Eğitim Kurumu   ( 2141 )   Kitaplarda   ( 1659 )   Yazarlarda   ( 4831 )  
Dergilerde   ( 786 )   Kütüphanelerde   ( 151 )   Şehirlerde   ( 182 )  
Makalelerde   ( 2196 )   Multi Media   ( 323 )   Fetvalar   ( 894 )  
Hit
9129104
Üye 1490
Online Üye 0

Kutlu Bilgi Dergisi

 Dergi Detayı Dergi No : D- 749  
Yazı İşleri Müdürü Sahibi / Kurucusu Yayın Logosu Yayın Dili
Yusuf Ziya Yörükan Yusuf Ziya Yörükan Ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı, refah ve saadet ülküsüne bütün gönül birliği ile ulaşmak, devlete saygı. Cumhuriyet'e bağlılık ve kanuna itaat fikirlerini kökleştirmek, millî dilek ve millî kültüre hizmet etmek Türkçe
Yayınlanma Aralığı Türü
  Dini, İlmî, Ahlaki,  
       
Dergi No: 749 Hit : 2692 Hata Bildirimi Tavsiye Et

Hakkında Bilgi
Kutlu Bilgi Dergisi 
1944-1945 yıllarında yayımlanan aylık ilmî, dinî ve ahlâkî dergi.

II. Dünya Savaşı'nın henüz bitmediği, ülkenin ekonomik ve sosyal alanda ciddi sıkıntılar geçirdiği dönemde millî ve dinî duyguları beslemek için yayın hayatına atılan derginin ilk sayısının (Ağustos 1944) tanıtma yazısında gayesi, "Ülkemiz ve milletimiz için en hayırlı, refah ve saadet ülküsüne bütün gönül birliği ile ulaşmak, devlete saygı. Cumhuriyet'e bağlılık ve kanuna itaat fikirlerini kökleştirmek, millî dilek ve millî kültüre hizmet etmek" şeklinde ortaya konulmuştur.
Logosunda "ilim, ahlâk ve içtimaiyat dergisi" ifadesiyle takdim edilen dergi, sınırlı oranda bir ilmî seviye taşımakla birlikte genel halk kitlesine hitap eden niteliği daha belirgindir.
Sahibi ve yazı işleri müdürü Yusuf Ziya Yörükan olan dergide Mustafa Rahmi Balaban, Erol Yaltkaya, Tahir Harimi Balcıoğlu, Zakir Kadiri Ugan, İsmail Hakkı Milaslı. Ali Kemali Aksüt gibi şahısların yazıları da yer almakta ise de Yörükan'ın ağırlığı açık bir şekilde görülmektedir.
Yazdığı birçok eserden başka Mihrab ve Millî Mecmua dergilerinde hitap ettiği kitleye ülkenin o günkü şartlarında ahlâk ve mefkure aşılayan Yörükan Kutlu Bilgiyi de aynı amaçla evinde kendisi hazırlamış, derginin bazı işlerinde çocuklarından da yararlanmıştır.
Derginin "Kutlu Bilgi" veya Yörükan'ın imzasıyla "Konuşma" başlığını taşıyan ilk yazıları ilim ve din, aile terbiyesi. İslâm'ın mahiyeti gibi konulara ayrılmıştır.

İkinci sırada, sayılar arasında bazı farklılıklar bulunmakla birlikte "ahlâk" sayfası yer alır ve burada ahlâkî vazifeler. İslâm ahlâkının kökleri ve temel ahlâkî prensipler gibi konular ele alınmıştır.
Dergide ayrıca Türk Hava Kurumu ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nu tanıtan ve destekleyen makalelere, Türk ve İslâm tarihi konularında basit sayılabilecek yazılara, yer yer Batılı yazarlardan tercümelere, sınırlı olarak da felsefe, kelâm problemleriyle ilgili küçük çaplı makalelerle iddialı olmaktan uzak hikâye ve didaktik şiirlere yer verilmiştir.
Her biri otuz iki sayfadan oluşan ve sayfa numaraları teselsül eden (288 sayfa) dergi kayıtlardan anlaşıldığına göre dokuz sayı çıkmış, son sayısında (Mayıs 1945) herhangi bir açıklama yapılmadan yayını hayatına son verilmiştir.
Kutlu Bilgi, Türkiye'de dinî dergilerin bulunmadığı bir dönemde dinî ve kültüre! hayat hakkında verdiği bazı ip uçları bakımından önemlidir.
married men affairs why do married men cheat on their wives my boyfriend cheated on me with a guy
manufacturer coupon for bystolic coupon for bystolic bystolic copay savings card
lisinopril lisinopril lisinopril
drug coupon cialis trial coupon

Yazar Kadrosu
Yusuf Ziya Yörükan
Mustafa Rahmi Balaban,
Erol Yaltkaya,
Tahir Harimi Balcıoğlu,
Zakir Kadiri Ugan,
İsmail Hakkı Milaslı.
Ali Kemali Aksüt
read here read read
free abortion pill abortion pictures pro life abortion
what are aids symptoms symptoms for aids/hiv new hiv treatment
bystolic copay savings card bystolic manufacturer coupon

İletişim Bilgileri
Adres
Telefon
Faks
e-mail

Basım Bilgileri
Yayınlayan Kurum / Matbaa
Yayınlandığı Ülke
Yayınlandığı Şehir
Yayına Başladığı Tarih 1944
Yayını Sona Erdiği Tarih 1945
Yayın Sayı Adedi 9

Fihrist

Dergiye Kayıtlı Makaleler
# Makaleler Adı
Kullanıcı Yorumları

! Yorum yazabilmeniz için üye olmalısınız.
Üyelik için lütfen sayfanın üst kısmında yer alan"Üye Giriş | üye ol" linkine tıklayınız.

Kayıt Ekleyen / Eklenme Tarihi
Muhammed Ender / 26.9.2014Eski Eserler


Eski Eserler Kütüphanesine Hoşgeldiniz!

Hesap İşlemleri

Üye değil misiniz? Üye olun!

Eski Eserlere üye olarak, kütüphanenimiz ve eserlerimiz hakkında paylaşımlardan hesabınız üzerinden faydalabilirsiniz...